Relacja prosto z Bolonii!

12.04.2022

2 kwietnia b. r. 22-osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły wyjechała do Bolonii w północnych Włoszech. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu Erasmus +, a jego celem jest odbycie stażu zawodowego u włoskich pracodawców.

Młodzież zakwaterowana została w Campus Bologna Carpentiere. Wokół niego znajduje się dużo terenów zielonych, basen, boisko oraz duże zaplecze sportowe. W pierwszym tygodniu pobytu, w czasie wolnym, młodzież zwiedziła okolicę i storico – centrum historyczne, którego głównym placem jest Piazza Maggiore. To serce Bolonii. Nieopodal znajduje się fontanna Neptuna, najsłynniejsza bolońska rzeźba wykonana z brązu. Nad Piazza Maggiore góruje świątynia, będąca jednym z największych kościołów gotyckich we Włoszech – Bazylika San Petronio. Spacerując urokliwymi uliczkami miasta nie sposób nie rozkoszować się panującą atmosferą i fasadami budynków. Młodzież zobaczyła również Due Torri – Dwie Wieże, bardzo ważny punkt na mapie miasta, bowiem w średniowieczu Bolonia była miastem wież. W katedrze św. Piotra uczniowie mieli okazję wysłuchać koncertu muzyki organowej.

Uczniowie zwiedzili także przepiękną Florencję, stolicę Toskanii. Duże wrażenie wywarł na nich plac w centrum Florencji – Piazza della Signoria, otoczony szeregiem pałaców, który wraz z rzeźbami tworzy interesujący kompleks urbanistyczny. Młodzi ludzie zachwycali się także gotycką fasadą katedry Santa Maria del Fiore. Podziw wzbudził również Ponte Vecchio, czyli Stary Most, znany pod nazwą Most Złotników.

Uczniowie bez problemów przystosowali się do włoskich warunków życia. Wszystkim dopisują humory. Z entuzjazmem wypełniają swoje obowiązki i poznają nową kulturę.