Szczekociński Festiwal Dialogu Kultur

01.07.2019

Zakończył się II Szczekociński Festiwal Dialogu Kultur. Zespół Szkół w Szczekocinach był jednym z organizatorów tego przedsięwzięcia. Festiwal trwał pięć dni, a nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi i Organizacją Żydów Szczekocińskich w Izraelu, byli odpowiedzialni za działania, które miały miejsce podczas Dnia Awangardy oraz Dnia żydowskiego - Yahad.

Dzień Awangardy powiązany był z Julianem Jończykiem, awangardowym artystą urodzonym w Szczekocinach, który w swoich pracach wykorzystywał m.in. neony. W ciągu roku szkolnego, pod opieką pracowników Muzeum Sztuki w Łodzi, uczniowie realizowali projekt edukacyjny „Julian Jończyk. Świetlisty”, a wszystkie podjęte w nim działania miały swój finał właśnie w Dniu Awangardy. Dzięki wspólnotowej partycypacji powstała w Szczekocinach Galeria NEON - miejsce eksperymentu społeczno-artystycznego stworzone w dawnej księgarni, które stało się miejscem spotkań mieszkańców naszego miasta, głównie młodych ludzi. W pierwszym festiwalowym dniu miało miejsce uroczyste otwarcie Galerii, którego wraz z uczniami naszej szkoły dokonała pani Maja Pawlikowska. Wewnątrz zaświecono zaprojektowane przez uczniów neony, a na zewnętrznej ścianie Galerii zawisły lustra, w których przeglądali się uczestnicy performatywnego spaceru po Szczekocinach. Podczas trwania Festiwalu uczniowie, kuratorzy Galerii, zorganizowali w niej wieczór muzyczny, wieczór gier planszowych oraz wieczór filmowy. Mamy nadzieję na kolejne inicjatywy uczniowskie, które będą ożywiać to miejsce. Warto wspomnieć, że wszystkie działania artystyczne oraz samo stworzenie Galerii były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego.

Innym ważnym działaniem podczas Dnia Awangardy była „Re-wizja pomnika Tadeusza Kościuszki”, będąca nawiązaniem do najbardziej znanej pracy Jończyka - „Re-wizji pomnika Adama Mickiewicza” w Krakowie. W rękach Adama Mickiewicza artysta umieścił wiązkę neonów, natomiast na czapce Naczelnika zabłysło na jakiś czas piórko.

Podczas Dnia żydowskiego - Yahad miała miejsce ceremonia upamiętniająca szczekocińską społeczność żydowską, podczas której modlitwę kadisz odmówił pan Yossi Bornstein, przewodniczący Organizacji Żydów Szczekocińskich, a modlitwę za zmarłych odmówił ks. Marcin Bąk. Tradycyjnie na cmentarzu złożono kamienie pamięci, a następnie odbyła się akcja artystyczna „Równowaga artystyczna. Sytuacja niemożliwa” prowadzona przez panią dr Barbarę Kaczorowską, która poprowadziła także akcję rysunkową „Lajb-glajchwog” - balans rysowany ciałem w Zespole Szkół. Dzień żydowski zwieńczyło bardzo ciekawe spotkanie z Mikołajem Grynbergiem - psychologiem, fotografem i pisarzem zajmującym się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku.

Podczas Dnia romskiego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu można było obejrzeć wystawę „Romowie w obrazach. Między stereotypem a fascynacją”, a także wysłuchać montażu słowno-muzycznego „W drodze” oraz kilku piosenek z repertuaru zespołu Romano.

Czwarty dzień festiwalowy, Dzień ulicy Senatorskiej i Pawła Jasienicy, zapraszał mieszkańców Szczekocin do spaceru z przewodnikiem ulicą Senatorską oraz na „Podwieczorek u Pawła Jasienicy”, podczas którego odsłonięto tablicę pamiątkowa poświęconą temu pisarzowi. W spotkaniu uczestniczyła rodzina pisarza na czele z jego córką, Ewą Beynar-Czeczott, która przez jakiś czas mieszkała z rodzicami w pałacowym pawilonie. Zebrani wysłuchali jej wspomnień oraz wykładu dr. Arkadiusza Kierysa, poświęconego Pawłowi Jasienicy. Wieczorna potańcówka z Maciejową Kapelą na błoniach nad Pilicą przypomniała wszystkim zabawy z dawnych lat.

Ostatnim dniem Festiwalu był Dzień Jana Ciechanowskiego. Podczas spotkania w salach szczekocińskiego pałacu można było posłuchać prelekcji poświęconej temu dyplomacie, obejrzeć poświeconą mu wystawę, a także posłuchać muzyki. Utwory muzyki klasycznej zaprezentował Kwartet Świętokrzyski, a przeboje z dwudziestolecia międzywojennego - zespół Arytmia.

Wspólne, kończące Festiwal, uściśnięcie dłoni w geście „razem” połączyło jego organizatorów, którymi byli: Urząd Miasta i Gminy Szczekociny, Zespół Szkół w Szczekocinach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Szczekocinach, Organizacja Żydów Szczekocińskich w Izraelu, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic. Partnerami byli: Muzeum Sztuki w Łodzi, Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Średniej w Szczekocinach, Ochotnicza Straż Pożarna Szczekociny.

 

Kategorie