10.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości, to święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Dopiero w dwa lata po historycznych wydarzeniach w pełni uhonorowano odzyskanie przez Polskę niepodległości. 14 listopada 1920 roku Józefowi Piłsudskiemu wręczono buławę marszałkowską.

Przez lata Święto Niepodległości było jedynie świętem wojskowym. Dopiero w 1937 roku ustanowiono 11 listopada świętem narodowym, upamiętnieniem odzyskania suwerenności, zakończenia I wojny światowej i uhonorowaniem postaci Józefa Piłsudskiego.

Oficjalnie przywrócono pamięć o tym dniu ustawą z 1989 roku. Odtąd dzień 11 listopada obchodzimy pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

„Sekretem szczęścia jest wolność… A sekretem wolności jest odwaga”.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – 10 listopada, o symbolicznej godzinie 11:11 cała nasza społeczność szkolna odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Był to wstęp do uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy 2a oraz samorząd uczniowski. Zapraszamy do fotorelacji.

Zapraszamy do wspólnego spędzenia Święta Niepodległości!